Germitox I inne pasożyty

Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/dpl.php?u=http://golgotapolska.pl/germitox-i-inne-pasozyty.html&h=b56b10f8c4fa89a3904954801db19006): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/golgotapolska.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 91
[Głosów:0    Średnia:0/5]ŚWIERZBOWCE DRĄŻĄCE

RODZINA: SARCOPTIDAE – Gdzie można kupić germitox ŚWIERZBOWCE DRĄŻĄCE.

Świerzbowce drążące są maleńkimi, 0,2 – 0,4 mm długości roztoczami o ciele okrągławym, okrytym poprzecznie prążkowanymi powłokami, miejscami ornamentowanymi łuskami

i krótkimi chitynowymi kolcami. Ich krótkie odnóża zaopatrzone są w przylgi osadzone na długich, nieczłonowanych szypułach. Rozmieszczenie przylg jest jedną z drugorzędowych cech płciowych, u samic bowiem znajdują się one na pierwszych dwóch parach nóg, u samców zaś również na odnóżach czwartej pary.

Odnóża są pięcioczłonowe. Odpowiednie części grzbietu mają nazwy: przednia – notothorax, tylna – notogaster. Żeński otwór kopulacyjny jest mały, okrągły i mieści się przed odbytem. Przez otwór rodny (tocostoma) wydostają się jaja.

U samców występuje często narząd kopulacyjny w postaci prostej lub zakrzywionej pałeczki. Zewnętrzne narządy płciowe męskie i żeńskie otoczone są zwykle listewkami chitynowymi.

U samców przy odbycie znajdują się twory, przypominające przyssawki, które są pomocniczymi narządami kopulacyjnymi.

Świerzbowce z rodzaju Sarcoptes bytują na skórze swoich żywicieli, przy czym samice drążą skórę głęboko. Usadawiają się najchętniej na głowie i słabiej owłosionych częściach ciała żywiciela i jedynie w przypadkach bardzo silnej inwazji przechodzą na inne części jego ciała.

Zapłodnione samice (akt kopulacji następuje na powierzchni skóry żywiciela) za pomocą szczękoczułków oraz dwóch pierwszych odnóży krocznych drążą w obrębie warstwy rogowej naskórka długie do kilku centymetrów korytarze, wewnątrz których składają dziennie przeciętnie po 2 – 5 jaj. W ciągu swego życia samica świerzbowca składa 30 – 100 jaj.

Jaja te są bardzo duże w porównaniu germitox z wielkością samicy, długość ich bowiem sięga  ponad 0,15 mm, a szerokość ponad 0,1 mm. Z jaj tych po upływie 3 – 5 dni wykluwają się sześcionożne larwy, które po następnych 4 – 6 dniach linieją i przeobrażają się w ośmionożne nimfy (protonympha).  Protonimfy linieją powtórnie już po 2 dniach. Wynikiem drugiego linienia jest zróżnicowanie płciowe nimf II stadium (deutonympha), przy czym samce na tym etapie kończą swój rozwój, natomiast żeńskie deutonimfy kopulują z samcami, po czym linieją po raz trzeci i przekształcają się w samice w pełni dojrzałe. Dopiero po zrzuceniu III wylinki u samicy tworzy się specjalny otwór, tocostoma, służący do składania jaj. Cały ten cykl rozwojowy trwa u świerzbowców 2 -3 tygodni.

   

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 96 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*