Dowiedz sie kiedy wykona badanie moczu

Badanie moczu to najczęściej wykonywane badanie diagnostyczne, które dostarcza wielu istotnych informacji o funkcji układu moczowego. A dokładnie o stanie czynnościowym nerek i wielu innych narządów, jak na przykład gruczołów wydzielania wewnętrznego czy wątroby. Ponadto służy do oceny rodzaju i zaawansowania chorób nerek i innych narządów. Reasumując laboratoryjne badanie moczu  jest dobrym sposobem kontrolowania swojego zdrowia, a gdy coś nie jest w normie, stanowi niezwykle ceną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia.

Badanie moczu na posiew.

Badanie posiewu moczu to inaczej badanie bakteriologiczne. Jest wykonywane głównie w celu określenia przyczyny odpowiedzialnej za rozwój infekcji dróg moczowych. Aby badanie posiewu moczu było wiarygodne należy przestrzegać kilku istotnych zasad. W dniu poprzedzającym badanie unikać wzmożonego wysiłku fizycznego oraz spożywania dużej ilości białka, nie przeprowadzać badania na dwa dni przed spodziewaną menstruacją jak i zaraz po niej. Następnie po nocnym odpoczynku zadbać o higienę narządów płciowych, po czym do jałowego pojemnika, który możemy zakupić w każdej aptece, oddać ok. 15 – 20 ml moczu ze środkowego strumienia, czyli pierwsze krople oddajemy do toalety, a kolejne do pojemnika i końcową ilość do toalety. W sytuacji uzyskania wyniku większego lub mniejszego niż 100 000 bakterii w 1 ml moczu zwykle stwierdza się zakażenie drobnoustrojami takimi jak: pałeczka okrężnicy, odmieniec pospolity, pałeczka ropy błękitnej, rzadziej gronkowce saprofitujące lub drobnoustroje z rodziny Micrococcaceae.

Badanie moczu u dzieci.

Niepokojącym sygnałem, że w organizmie dziecka dzieje się coś niedobrego, jest często zgłaszany przez malucha ból przy oddawaniu moczu. Najprostszym wówczas rozwiązaniem jest oddać próbkę moczu dziecka do badania. W przypadku, kiedy w opisie badania znajdzie się informacja o namnożeniu bakterii w moczu dziecka, może świadczyć to o zapaleniu cewki moczowej, należy wówczas podjąć leczenie. Natomiast jeśli w opisie widnieje informacja o obecności małej liczby bakterii w moczu dziecka to, w wynikach badań pojawia się wówczas określenie o nielicznych lub pojedynczych bakteriach w polu widzenia, jako normalny zdrowy objaw.

Badanie moczu a okres.

Generalnie podczas okresu pobieranie próbek moczu jest nie wskazane, ponieważ wynik badania może być niewiarygodny.

Badanie moczu w ciąży.

W okresie ciąży rutynowym badaniem przeprowadzonym zwykle podczas każdej wizyty kontrolnej jest badanie moczu. To nieskomplikowane i bezbolesne badanie umożliwia wykrycie obecności leukocytów, czyli białych krwinek w moczu oraz dostarcza kluczowych informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjentki w ciąży.

Interpretacja wyników badania moczu.

Wyniki badania moczu pozwalają ocenić:

Barwę – właściwa barwa moczu waha się od słomkowej do bursztynowej;

Odczyn – lekko kwaśny, czyli prawidłowe pH to 4.6–8.0.;

Ciężar właściwy (gęstość moczu) – norma (waha się w granicach 1,001-1,035 g/ml);

Przejrzystość – najbardziej pożądana zupełna;

Woń – prawidłowa woń moczu nie ma żadnego zapachu.

Eco Slim

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!

Be the first to comment on "Dowiedz sie kiedy wykona badanie moczu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*